Stargard: przemysł od Polski po Japonię
W Stargardzie z roku na rok przybywa atrakcyjnych miejsc pracy, a miasto z roku na rok pięknieje, odkrywając przed mieszkańcami kolejne fragmenty gotyckiej, ceglanej zabudowy.
Położony o pół godziny drogi od centrum Szczecina Stargard jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych regionu. Decydują o tym dwa parki przemysłowe, w których działają m.in. firmy z Polski, Japonii, Finlandii, Szwecji, Danii, Hiszpanii i Belgii. Nie brakuje wśród nich zakładów należących do wielkich, światowych koncernów.
Na terenie dawnego lotniska wojskowego Kluczewo zlokalizowanych jest 10 przedsiębiorstw zatrudniających łącznie ok. 2000 osób. Wielką fabrykę ma tam producent opon Bridgestone, urządzenia przeładunkowe produkuje Cargotec i Hiab. W pobliżu zakład otworzyła Radiometer Solutions – producent odczynników medycznych. Wkrótce powstanie tam ogromny park logistyczny firmy Waimea Holding.
Stargardzki Park Przemysłowy zajmuje powierzchnię około 150 ha i mieści 50 firm. Do najbardziej znanych należą Klippan Safety Polska, producent wyposażenia samochodów ciężarowych, Backer OBR, który produkuje elementy grzewcze, Grizzly Medical (sprzęt medyczny), Spaas Candle (świece) i Procyon, producent domów pasywnych.
Od kilku lat gruntownie zmienia się również centrum 70-tysięcznego Stargardu. Blask odzyskują kolejne zabytki gotyckiej architektury, a wśród atrakcji jest jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, które mieści się w szesnastowiecznej bastei. Latem pobliskie jezioro Miedwie oblegane jest przez plażowiczów, windsurferów, żeglarzy i miłośników imprez plenerowych. Ze Stargardu można szybko dotrzeć do Szczecina, wyskoczyć nad morze albo wgłąb województwa.